SNOWCROSS SM 2020

TORNIO

15. – 16.2.2020

TORNIO | 15. – 16.2.2020

Laivakankaan Ravirata

Kisainfoa

Kilpaluokat & aikataulut

  • Ilmoittautuminen & Katsastus:

    • Perjantai 18.00-19.30: Kaikki luokat
    • Lauantai 8.00-9.30: Harraste, Veteraanit, Naiset, Sport
    • Lauantai 13.00-14.30: Junior 14-16, Pro Lite, Pro
    • Sunnuntai 8.00-9.00: Junior-luokat
  • Lauantai aamupäivä: Harraste, Veteraanit, Naiset, Sport

    • 9.30 Kuljettajakokous
    • 10.15 Harjoitukset
    • 11.00 Alkuerät 1
    • 11.50 Alkuerät 2 & Last Chance
    • 13.00 Finaalit
  • Lauantai iltapäivä: Junior 14-16, Pro Lite, Pro

    • 14.30 Kuljettajakokous
    • 15.15 Harjoitukset
    • 16.05 Alkuerät 1
    • 17.00 Alkuerät 2 & Last Chance
    • 18.30 Finaalit
  • Sunnuntai aamupäivä: Micro Junior, Mini Junior, Junior 11-14,

    • 9.00 Kuljettajakokous
    • 9.40 Harjoitukset
    • 10.30 Alkuerät 1
    • 11.25 Alkuerät 2 & Last Chance
    • 12.50 Finaalit
  • Sunnuntai iltapäivä: Pro Lite, Pro

    • 13.50 Kuljettajakokous
    • 14.35 Harjoitukset
    • 15.15 Alkuerät 1
    • 16.00 Alkuerät 2 & Last Chance
    • 17.15 Finaalit

OSALLISTUJALISTA

Käännä mobiililaite vaakatasoon selatessasi taulukkoa.
Veteraanit Tuure Säkkinen VMK Polaris
Veteraanit Lars Lundberg Lynx
Veteraanit 31 Niko Korsumäki LaMK Lynx
Veteraanit 59 Arto Järvenpää KMK Lynx
Veteraanit 71 Jarmo Mattsson PCMK Lynx
Veteraanit 114 Toni Pajarinen P-KMK Lynx
Veteraanit 456 Mikko Nevalainen SoMoKe Ski-Doo
Veteraanit 548 Sami Riihijärvi KMK Lynx
Veteraanit 555 Toni Syrjälä PCMK Polaris
Veteraanit 610 Osmo Määttälä KePoMoKe Lynx
Veteraanit 641 Reijo Ylä-Onnenvuori PHMKK Lynx
Veteraanit 696 Jouni Kariniemi LaMK Lynx
Veteraanit 737 Veli Haukilahti PMK Lynx
Veteraanit 969 Jaakko Mäkynen E-PMMK Arctic Cat
Pro 25 Roy Ylä-Onnenvuori PHMKK Lynx
Pro 29 Oskari Hyvärinen LaMK Lynx
Pro 34 Juha Haapamäki EP-MoKe Ski-Doo
Pro 43 Topi Posti KeMot Ski-Doo
Pro 55 Tomi Laitinen LaMK Lynx
Pro 68 John Malmström Ski-Doo
Pro 82 Juho Virmakoski KiMK Arctic Cat
Pro 84 Joona Marin SiiVe Polaris
Pro 102 Martin Mjelde Muller Ski-Doo
Pro 112 Jarno Hietalahti EtMK Ski-Doo
Pro 137 Ole-Herman Sjøgren Lynx
Pro 150 Simon Kjellmann Polaris
Pro 151 Antti-Jussi Hyvönen VRC Arctic Cat
Pro 168 Pieti Puhakka KMK Arctic Cat
Pro 185 Alexander Wæraas Lynx
Pro 227 Jere Tynkkynen KkMKK Lynx
Pro 299 Ville Sarkkinen LaMK Lynx
Pro 399 Juuso Loukko KauhMK Lynx
Pro 463 Mikko Osmo KauhMK Lynx
Pro 722 Joonas Keskiaho LaMK Lynx
Pro 751 Martin Moland Ski-Doo
Pro 765 Pär Vikman Arctic Cat
Pro 822 Matti Reinikainen KkMKK Lynx
Pro 827 Sami Huttunen LaMK Lynx
Pro 858 Lasse Ruotsalainen SiiVe Ski-Doo
Naiset 16 Birgitte Olsen Ski-Doo
Naiset 22 Minna Hiivala OSMK Polaris
Naiset 35 Elina Palojärvi KeMot Lynx
Naiset 41 Terese Stenström Polaris
Naiset 51 Susanna Lemström TaiKe Lynx
Naiset 65 Jenna Vuorela LaMK Lynx
Naiset 73 Laura Niemi PCMK Ski-Doo
Naiset 77 Veera Virtanen KeMot Lynx
Naiset 83 Milja Kukkonen MMK Lynx
Naiset 89 Taru Kylmälä LaMK Lynx
Naiset 286 Noora Nummijoki KauhMK Lynx
Naiset 733 Jonna Simontaival KMK Arctic Cat
Naiset 755 Davina Backteman Ski-Doo
Harrasteluokka 7 Jami Vääräniemi TaiKe Lynx
Harrasteluokka 9 Mikael Kokkonen PCMK Polaris
Harrasteluokka 19 Ville-Veikko Luukkonen SoMoKe Arctic Cat
Harrasteluokka 62 Harri Kolehmainen SoMoKe Lynx
Harrasteluokka 79 Toni Sonkamuotka EtMK Arctic Cat
Harrasteluokka 97 Lassi Partanen SoMoKe Arctic Cat
Harrasteluokka 120 Eetu Nurmi QRF Arctic Cat
Harrasteluokka 186 Jussi Jokinen PHMKK Arctic Cat
Harrasteluokka 325 Sami Malinen KoKe Lynx
Harrasteluokka 527 Ville Paakkari MhMK Arctic Cat
Harrasteluokka 537 Arto Jutila KartMK Ski-Doo
Harrasteluokka 711 Niko Dahlström VRT Arctic Cat
Junior 11-14 6 Olle Sahlström Ski-Doo
Junior 11-14 7 Emil Herten J-PMK Lynx
Junior 11-14 8 Joel-Peetter Rautio OSMK Arctic Cat
Junior 11-14 16 Myrsky Rissanen LaMK Ski-Doo
Junior 11-14 17 Juuso Vuori KMK Arctic Cat
Junior 11-14 21 Erki Rosin Lynx
Junior 11-14 23 Iidar Alatalo LaMK Lynx
Junior 11-14 25 Nooa Määttä OSMK Ski-Doo
Junior 11-14 27 Iida Kesälahti PCMK Lynx
Junior 11-14 28 Onni Niskala LaMK Lynx
Junior 11-14 48 Luka Tukiainen KMK Arctic Cat
Junior 11-14 67 Levis Berg Lynx
Junior 11-14 96 Fredrik Varsi Pedersen Ski-Doo
Junior 11-14 106 Thor David Rasmus Lynx
Junior 11-14 123 Matias Nevalainen SoMoKe Ski-Doo
Junior 11-14 126 Aleksi Pöykkö LaMK Polaris
Junior 11-14 153 Emil Mikalsen Ski-Doo
Junior 11-14 181 Vertti Kaihua LaMK Ski-Doo
Junior 11-14 203 Niklas Vanhatalo PCMK Arctic Cat
Junior 11-14 222 Niklas Ollila EtMK Lynx
Junior 11-14 279 Atte Vanhatalo PCMK Arctic Cat
Junior 11-14 300 Eelis Vaara Polaris
Junior 11-14 306 Veeti Loukko KauhMK Lynx
Junior 11-14 333 Jyri Pernu LaMK Lynx
Junior 11-14 407 Väinö Lehtonen PCMK Arctic Cat
Junior 11-14 661 Even Kjellmann Ski-Doo
Junior 11-14 666 Daniel Korkala PCMK Polaris
Junior 11-14 728 Oscar Nikula Ski-Doo
Junior 11-14 777 Joona Kopsa KaMK Arctic Cat
Junior 11-14 838 Osku Jutila KartMK Ski-Doo
Junior 11-14 858 Elias Halonen P-KMK Polaris
Junior 11-14 984 Oliver Åneskog Arctic Cat
Junior 14-16 11 Riku Lauhaluoma KauhMK Lynx
Junior 14-16 31 Aleksi Hannuniemi OSMK Lynx
Junior 14-16 52 Elias Andersson Polaris
Junior 14-16 55 Eetu Kari EP-MoKe Ski-Doo
Junior 14-16 66 Oliver Jaakola LaMK Lynx
Junior 14-16 72 Andri Rosin Lynx
Junior 14-16 99 Jesse Mattsson PCMK Lynx
Junior 14-16 117 Jan Even Romsdal Arctic Cat
Junior 14-16 711 Johan Mathias Hætta Polaris
Junior 14-16 812 Leevi Puustinen SoMoKe Lynx
Junior 14-16 858 Joonas Ovaska HyMK Lynx
Junior 14-16 868 Oskari Laamanen KMK Arctic Cat
Pro Lite 4 Tino Honkanen IMK Arctic Cat
Pro Lite 6 Mikko Väätäjä OSMK Lynx
Pro Lite 10 Miika Lammi PCMK Lynx
Pro Lite 17 Joni Komulainen SoMoKe Arctic Cat
Pro Lite 23 Pasi Kurkela K-SMK Lynx
Pro Lite 26 Aleksi Juntunen PCMK Arctic Cat
Pro Lite 27 Hermanni Aitto-oja OSMK Lynx
Pro Lite 33 Hannu Härkönen TaiKe Lynx
Pro Lite 36 Markus Roine PukMu Ski-Doo
Pro Lite 39 Jarno Tenhunen LaMK Lynx
Pro Lite 42 Aapo Savela OSMK Arctic Cat
Pro Lite 44 Jani Hekkala PCMK Lynx
Pro Lite 49 Otto Hyvärinen LaMK Lynx
Pro Lite 52 Anton Päkkilä OSMK Ski-Doo
Pro Lite 57 Mikko Nissinen Y-SMK Polaris
Pro Lite 63 John Johansson Lynx
Pro Lite 86 Tuomas Lappalainen YLM Lynx
Pro Lite 93 Niko Aho KeMot Lynx
Pro Lite 100 Jarno Salmela HyMK Ski-Doo
Pro Lite 101 Jonathan Nilsson Arctic Cat
Pro Lite 103 Toni Beranger IMK Lynx
Pro Lite 119 Emil Mikalsen Ski-Doo
Pro Lite 135 Antti Nevalainen PCMK Polaris
Pro Lite 145 Jesse Hottinen KMK Arctic Cat
Pro Lite 166 Joona Lahtela KeMot Ski-Doo
Pro Lite 183 Jarno Anttila OSMK Polaris
Pro Lite 185 Axel Norberg Ski-Doo
Pro Lite 199 Tero Kuivalainen LaMK Lynx
Pro Lite 241 Johan Anttila Lynx
Pro Lite 440 Dennis Kangasmaa Lynx
Pro Lite 441 Tatu Kukkonen KMK Lynx
Pro Lite 501 Taneli Oja SiiVe Ski-Doo
Pro Lite 681 Joona Karjalainen KauhMK Lynx
Pro Lite 911 Aleksi Rehu VRC Arctic Cat
Micro Junior 3 Eemi Kangas PCMK Yamaha
Micro Junior 6 Kimi Komulainen SoMoKe Arctic Cat
Micro Junior 7 Hermanni Pöntinen MMK Arctic Cat
Micro Junior 9 Julius Hooli PCMK Arctic Cat
Micro Junior 12 Rasmus Vanhanen LaMK Yamaha
Micro Junior 13 Pentti Peräntie PCMK Yamaha
Micro Junior 21 Oliver Katainen SoMoKe Arctic Cat
Micro Junior 24 Max Teinilä KiMK Arctic Cat
Micro Junior 30 Niklas Heikkilä LaMK Arctic Cat
Micro Junior 33 Hugo Lintunen YLM Arctic Cat
Micro Junior 36 Artturi Visuri Y-SMK Arctic Cat
Micro Junior 37 Toivo-Taneli Pauna PCMK Arctic Cat
Micro Junior 46 Niko Hooli PCMK Arctic Cat
Micro Junior 49 Valter Laine P-BMK Yamaha
Micro Junior 55 Sebastian Syrjälä PCMK Yamaha
Micro Junior 56 Jaakko Kujala NiMoKe Arctic Cat
Micro Junior 69 Mikael Meskus PCMK Arctic Cat
Micro Junior 77 Oliver Uudmäe Arctic Cat
Micro Junior 81 Huugo Seikkula LaMK Yamaha
Micro Junior 86 Touko Heiskala OSMK Arctic Cat
Micro Junior 95 Ville Sääskilahti LaMK Arctic Cat
Micro Junior 128 Vertti Kotala LaMK Arctic Cat
Micro Junior 131 Eemeli Juujärvi LaMK Arctic Cat
Micro Junior 138 Severi Luukkonen TaiKe Arctic Cat
Micro Junior 169 Mici Juopperi PCMK Arctic Cat
Micro Junior 200 Pieti Lehkonen EtMK Arctic Cat
Micro Junior 201 Leon Løveid Yamaha
Micro Junior 391 Lenni Peltoniemi KeMot Ski-Doo
Micro Junior 398 Andreas Pedersen Arctic Cat
Micro Junior 555 Emil Isokääntä OSMK Arctic Cat
Micro Junior 836 Jimi Jutila KartMK Arctic Cat
Sport 3 Ville Vesterinen KoKe Lynx
Sport 20 Marko Ylä-Pöntinen EP-MoKe Ski-Doo
Sport 30 Ville Moilanen TaiKe Lynx
Sport 37 Janne Humppi KoKe Lynx
Sport 47 Jani Ojakoski OSMK Ski-Doo
Sport 50 Juha Jaakkola EP-MoKe Lynx
Sport 54 Hannu-Pekka Kokkonen PCMK Polaris
Sport 85 Jose Rask PHMKK Arctic Cat
Sport 90 Jonne Honkonen KeMot Ski-Doo
Sport 91 Tuomas Jaakkola EP-MoKe Lynx
Sport 95 Ohto Rissanen LaMK Lynx
Sport 98 Niko Kolari HeinMK Ski-Doo
Sport 99 Joni Hakoniemi EP-MoKe Lynx
Sport 184 Jani Löfman HyMK Arctic Cat
Sport 212 Pentti Angelva LaMK Lynx
Sport 214 Petri Anttonen KkMKK Lynx
Sport 319 Ville Lähteenmaa EP-MoKe Lynx
Sport 419 Ari Peltoniemi KeMot Ski-Doo
Sport 522 Matias Oja SiiVe Ski-Doo
Sport 525 Markus Seppänen KMK Ski-Doo
Sport 808 Markus Seppänen OSMK Ski-Doo
Mini Junior 2 Aleksi Katainen SoMoKe Arctic Cat
Mini Junior 4 Petro Tuisku LaMK Arctic Cat
Mini Junior 5 Niilo Kujala NiMoKe Arctic Cat
Mini Junior 8 Peetu Joutsen LaMK Yamaha
Mini Junior 11 Vili Nivaoja PCMK Arctic Cat
Mini Junior 14 Leo Ojakoski OSMK Arctic Cat
Mini Junior 16 Tommi Huhtalo LaMK Arctic Cat
Mini Junior 20 Thelma Nikula PCMK Yamaha
Mini Junior 23 Joa Reinikka PCMK Yamaha
Mini Junior 48 Otto Tukiainen KMK Arctic Cat
Mini Junior 57 Arttu Laurikkala OSMK Arctic Cat
Mini Junior 68 Eevertti Liuska OSMK Arctic Cat
Mini Junior 88 Otto Annala LaMK Arctic Cat
Mini Junior 94 Adine Persen Arctic Cat
Mini Junior 97 Victoria Laine P-BMK Yamaha
Mini Junior 111 Niklas Isokääntä OSMK Arctic Cat
Mini Junior 157 Susa Kallio OSMK Arctic Cat
Mini Junior 286 Gabriel Tverfjell Ski-Doo
Mini Junior 477 Isak Persen Arctic Cat
Mini Junior 717 Niklas Tuononen KiMK Arctic Cat
Mini Junior 888 Mathea Hoffmann Arctic Cat

LIPUT

Aikuinen 1-päivä

15€

Tornio Snowcross SM 2020

Aikuinen 2-päivää

20€

Tornio Snowcross SM 2020

VIP-Paketti 4 hlo. Lauantai

249,90€

Tornio Snowcross SM 2020

VIP-Paketti 4 hlo. Lauantai 15.2.2020 – Neljän hengen Pöytä VIP-Ravintolakatsomosta | Ylivoimaisesti parhaat paikat kisojen katseluun! | Alkupalat: Salaattipöytä, leivät&levitteet | Pääruoka: Ylikypsää härkää&pippurikastiketta | Jälkiruoka: Tiramisu, kahvi/tee | Kattaus 16.00-19.00 |

LIVE­LÄHETYKSET

Kaikki kilpailut näytetään aamusta iltaan suorina lähetyksinä LiveSportsin YouTube-kanavalta.

Suorien lähetysten pääjakelukanavana toimii Ilta-Sanomien IS-TV, jonka lisäksi kilpailut näkyvät ilmaiseksi myös Ruutu.fi -palvelusta.

Päälähetyksissä seurataan ensisijaisesti Pro ja Pro Lite -luokkien kilpailuja.

KOOSTE­LÄHETYKSET

Jokaisesta kilpailuviikonlopusta näytetään 30-60 minuutin mittainen kooste AlfaTV:ltä. Koosteet näytetään 1,5 viikkoa kilpailun jälkeen tiistaina ja torstaina.

Koosteissa keskitytään ensisijaisesti Pro-luokan kilpailuihin.

Koosteiden esityspäivät:

Paljakka: 28.1.2020 & 30.1.2020
Parikkala: 11.2.2020 & 13.2.2020
Tornio: 25.2.2020 & 27.2.2020
Kuopio: 31.3.2020 & 2.4.2020

@SNOWCROSS.FI SOMESSA

Sosiaalinen media on erittäin tärkeässä roolissa koko Snowcrossin kasvutarinassa. Snowcrossin virallisten somesivut kasvu näkyy myös kilpailijoiden tunnettuuden kasvuna. Kilpailijoita pyydetään kutsumaan lähipiiriään seuraamaan Snowcross-sivuja, sekä jakamaan aktiivisesti Snowcrossin somepäivityksiä.

Snowcross Facebookissa

Snowcross Instagramissa